Başkanın Mesajı


ŞAHİNBEY İLÇEMİZİ GELECEĞE TAŞIYORUZ 

Şahinbey ilçemiz Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı adrese dayalı nüfus kayıt sistemi 2013 nüfus sayımı sonuçlarına göre 817.258  kişilik nüfusu ile Türkiye'nin en büyük 3'üncü ilçesi olmuştur. Böylelikle 66 ilden daha büyük bir nüfusa sahip olan ilçemizde göreve geldiğimiz günden bu güne kadar 96.797 kişilik nüfus artışı olmuştur. 

Göreve geldiğimiz 5 yıldan bu yana güler yüzlü, hızlı ve kaliteli bir hizmet anlayışı ve en büyük yatırımın insana yapılan yatırım olduğu düşüncesiyle katılımcı, şeffaf ve sosyal belediyecilik anlayışıyla vatandaşlarımızın talep ve istekleri doğrultusunda hizmetlerimizi yerine getirdik.  

Genelde belediyeler gelir giderde borç bırakırlar. Ancak Belediyemiz 2009, 2010, 2011 ve 2012 yıllarını denk bütçe ile tamamladı. 2009 yılında %72 olan gelir bütçe gerçekleşme oranı 2010 yılında %98, 2011 yılında %104 ve 2012 yılında da %94'lük bir oranla gerçekleşti, bu arada 2009 yılında 92 Milyon TL olan bütçemizi 2013 yılında 637 Milyon 350 bin TL, 2014'te 750 Milyon TL'ye çıkardık. Bu bütçemizin 4'te 3'ünü yatırım bütçesi olarak kullandık. Yatırımı yapılan ve ihaleleri tamamlanan birçok projemizi ise 2014 yılı içerisinde hayata geçirerek hizmete sunacağız. 

Üstlendiğimiz sorumluluğun bilincinde olarak, her bölgeye eşit hizmet ve yatırım götürüyoruz. Şehir merkezindeki vatandaşımız hangi hizmetten faydalanıyorsa diğer mahallemizde ve ilçemize bağlı köylerimizde oturan vatandaşlarımız da aynı hizmetten faydalanma hakkı vardır dedik. Bu nedenle ekiplerimizle birlikte dört koldan çalışmalar yaptık. Yeni mahalle olan köylerimize de parklar, çocuk oyun alanları ve halı sahalar yaptık. Tüm yollarını asfalt ve kilit taşı ile yeniledik.  

Vatandaşımızdan gelen tüm istek ve talepler anında değerlendirmeye alınarak hizmetlerin geciktirilmeden yapılmasını sağladık ve vatandaşımızın istek ve taleplerine önem verdiğimizi belgelemek üzere Türk Standartları Enstitüsünden Metropol Belediyeler arasında bir ilk olarak 10002-2006 Müşteri Memnuniyeti ve Şikâyet Yönetim Sistemi belgesini almaya hak kazandık. 

Yaptığımız tüm bu çalışmalarla Şahinbey artık bir şehircilik standardını yakalamış ve her yönden imajını yenilemiştir. Ilçemizi çarpık yapılaşmadan kurtarmak ve modern yaşam alanları oluşturmak için 4 bölgede başlattığımız ve Türkiye'ye örnek gösterilen kentsel dönüşüm çalışmamızda şuana kadar 2.216 evi yıktık. Belediyemiz imkanları ile halkımızın daha modern konutlardan faydalanmalarını sağlamak için bir kısmını da bitirip hak sahiplerine teslim etmiş olduğumuz toplamda 5000 adet konut yapıyoruz. Bu kapsamda dar gelirli ailelerimizi kira öder gibi 10 yıl vadeli ev sahibi yaptık.  

Sanayi esnafımızın çalışmalarını çağdaş ve modern alanlarda gerçekleştirmesi için 945 adet işyerinin bulunduğu sanayi sitesinin yapımına başladık. İçinde 1 Milyon 700 bin m²'lik alana sahip Türkiye'nin en büyük parkının bulunduğu Yeşilvadi projemiz start aldı. Hayata geçirdiğimiz bütün hizmetlerde, çağın gerektirdiği imkanlara uygun klasik belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra, sosyal belediyecilik alanında da aynı hassasiyetle gayret gösterdik ve ülke çapında örnek teşkil edecek projelere imza attık. Eğitim, spor, kültür-sanat gibi sosyal belediyeciliğin her alanındaki çalışmalarımızla insanımıza faydalı olmanın gayreti içerisinde olduk ve Belediyemizin 11 olan sosyal tesis sayısını 4 yılda 65'e çıkardık. 11 sosyal tesisimizin inşası devam ediyor. Daha yeşil bir Şahinbey için 4 yılda 4Milyon 99 bin metrekare alanda 390 park yaptık. 

Kurumsal yapımızın geliştirilmesi noktasında yapmış olduğumuz çalışmaların yanında halkımızla, esnafımızla ve ilçemizde bulunan diğer paydaş kurumlarla ilişkilerimizde, hoşgörülü ve çözüm odaklı olmaya gayret ettik. Birlik ve beraberliğimiz, hizmet anlayışımızda yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı tetikleyen en önemli unsur oldu. Müdürlüklerimizin ürettiği hizmetlere şahit olacağınız bu faaliyet bülteninde yapılan her şeyin altında birlikte çalışmanın, dayanışmanın, gerçekleştirdiğimiz fikir alış-verişlerinin önemli payı vardır.

Arzumuz, Şahinbey'i hak ettiği yere ulaştırmak, Gaziantep'in ve Türkiye'nin en modern, en çağdaş ilçesi haline getirmektir. Çabamız bunun içindir. Bu noktada hiçbir fedakârlıktan çekinmedik ve çekinmeyeceğiz. Bizler başarının bir takım oyunu olduğunu ve birlikten kuvvet doğacağını bilerek, bu inançla yolumuzu çizdik. Bu vesileyle; desteklerini bizlerden esirgemeyen, uyum içinde çalıştığımız meclis üyelerimize, başkan yardımcılarıma, birim müdürlerime, memurundan işçisine tüm belediye çalışanlarıma, attığımız her adımda, sabırlarıyla, hoşgörüleriyle projelerimizi destekleyen ve bize çalışma gücü veren Şahinbeylilere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Son olarak diyebiliriz ki; Geleceğe yönelik hizmetlerimiz ve yatırımlarımız artarak devam edecektir. Çünkü attığımız tüm adımlar, günü kurtarmaya yönelik değil geleceğe atılan adımlardır.

Saygılarımla.